Здоров'є всієї родини 

17 речей, які потрібно знати перед здаванням крові

Чи можна кров здавати під час місячних?
Так, можна, але якщо у вас рясна кровотеча, то краще не варто цього робити. Будь-яка втрата крові знижує рівень заліза і це впливає самопочуття. Якщо у вас заплановано медичне обстеження, то із здаванням варто почекати. Також слід переконатися, що ви не вагітні. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та персоналом донорського центру, перш ніж здавати кров.

Скільки крові візьмуть у мене?
У донорських центрах беруть не більше 450 мл крові – це допустима кількість, яка не впливає на самопочуття донора.

Чи всі групи крові приймаються для здавання?
Приймаються всі групи крові, але іноді Донорський центр може додатково запрошувати донорів з рідкісними групами крові, що залежить від затребуваності конкретної групи крові. Якщо ви не знаєте, яка у вас група крові, вам про це можуть повідомити до вашої першої здачі.

Яким вимогам має відповідати донор?
При здачі крові враховуються деякі фактори – вік, вага, чи приймаються ліки, історія хвороби та інші. Найголовніші:

вік від 18 до 65 років;
вага не менше 50 кг;
за день до здавання ви не вживали алкоголь;
ви здорові;
ви не вагітні та не годуєте грудьми;
не використовуєте рецептурні медикаменти.
Чи потрібно проходити якісь тести перед здаванням крові?

Перед здачею зразок крові візьмуть на попередню перевірку, щоб переконатися, що ви можете здавати кров.

Чи можуть представники сексуальних меншин складати кров?
Орієнтація донора не має значення, якщо він здоровий та відповідає всім критеріям донора, а також успішно пройшов перевірку крові перед здаванням.

Як використовується кров?
Зараз для лікування пацієнтів не використовується цільна кров — її поділяють на компоненти (еритроцити, тромбоцити та плазма) і пацієнт отримує саме той, який йому потрібний. Одна доза крові може допомогти трьом пацієнтам. Прийшовши в донорський центр, ви можете вибрати, для отримання компонентів, які ви здаєте кров.

Як часто можна здавати кров?
Чоловіки можуть здавати кров до 6 разів на рік, жінкам рекомендують здавати кров не більше 4 разів на рік. Між процедурами здачі крові має пройти щонайменше 9 тижнів. Якщо чоловік протягом року здав кров 6 разів, йому потрібно зробити тримісячну перерву.

Чи може розвинутися анемія від крові?
Так, якщо здавати її надто часто. Рівень гемоглобіну дуже індивідуальний і загалом вищий у чоловіків, оскільки жінки і так регулярно втрачають кров при місячних. Однак у центрах стежать, щоб донори не здавали кров надто часто, щоби не нашкодити собі.

Що потрібно їсти та пити перед здаванням крові?
Регулярне здорове харчування перед кров’ю допомагає стабілізувати рівень цукру в крові. Це дуже важливо, щоб ви не зомліли і не закружляла голова після здачі крові. Перед процедурою слід добре пообідати чи хоча б перекусити та пити багато води. Корисно їсти продукти, багаті на залізо — соєві боби, сочевицю, бобові, гарбузове насіння, червоне м’ясо, горіхи та насіння, морепродукти, шпинат та гриби.

Чи можна перед процедурою пити алкоголь?
Не слід здавати кров, якщо ви вживали алкоголь менше, ніж за добу до здачі крові. Більше того, дуже важливо, щоб ви пили багато води протягом кількох днів до здачі – це компенсує втрату крові і ви швидше відновите після процедури. Крім того, рекомендується не пити алкоголь упродовж кількох днів після процедури.

Чи можна займатися спортом до та після здачі крові?
У день здачі крові краще утриматися від інтенсивних тренувань та дати організму відпочити, щоб заповнити баланс рідини та відновитись. Легкі навантаження, наприклад, ходьба, не завдадуть вам шкоди, якщо ви добре почуваєтеся і п’єте багато води.

Як довго триває процедура?
Здавання крові триває в середньому 10 хвилин.

Що найкраще їсти після здачі крові?
Після здачі крові важливо відпочити щонайменше 15-30 хвилин, пити багато води. Можна випити солодкого чаю з печивом чи бутербродом, щоб відновити рівень енергії. Після цього харчуйтеся як завжди, але постарайтеся внести до свого раціону більше залізовмісних продуктів.

Чи можна займатися сексом після здавання крові?
Як ми говорили вище, в день здачі крові краще не наражати себе на інтенсивні навантаження як мінімум протягом декількох годин до і після процедури.

Чи можна піти на роботу після здавання крові?
Щоб ви добре себе почували, після здачі крові потрібно відпочити щонайменше 15 хвилин і підкріпитися. Ви можете повернутися до роботи, але тільки якщо вона не вимагає від вас зосередженості, розумової чи фізичної напруги, наприклад, перші 12 годин після процедури не можна перевозити пасажирів, керувати літаком, поїздом або працювати на висоті.

Related posts